Profil firmy RATAJ


1990 – założenie prywatnej firmy „Stanislav Rataj“ (obecny członek zarządu RATAJ a.s.) zajmującej się produkcją i dostawami zespołów technologicznych dla rolnictwa. Częścią tej działalności były również dostawy bezosiowych przenośników spiralnych lekkiej konstrukcji typu SL. Przenośniki te stosowane były do transportu lekkich materiałów sypkich.

1994 – założenie przez inż. Stanislava Rataja (obecny członek zarządu RATAJ a.s.) samodzielnej grupy zajmującej się produkcją bezosiowych przenośników spiralnych. Oprócz lekkich przenośników stopniowo zaczęto produkcję i dostawy na rynek czeski także przenośników o masywnej konstrukcji typu RL.

1999 – założenie spółki RATAJ s.r.o. i osiągnięcie pozycji lidera na rynku czeskim i słowackim w produkcji i dostawach bezosiowych przenośników spiralnych lekkiej oraz masywnej konstrukcji.

2000 – wprowadzenie systemu jakości spełniającego wymagania normy ČSN EN ISO 9002, a od roku 2003 wymagania normy ČSN EN ISO 9001:2001. Od tego momentu doszło do znacznego wzrostu eksportu przenośników wyprodukowanych przez firmę RATAJ nie tylko na teren Europy, ale również do Afryki, Ameryki i Azji

2003 – założenie spółki RATAJ SK s.r.o. na Słowacji. Otwarcie magazynu spiral i rozpoczęcie produkcji przenośników na rynek słowacki.

2004 – Przedstawicielstwo firmy RATAJ rozpoczyna działalność w Polsce. Rynek polski stopniowo staje się największym rynkiem eksportowym firmy RATAJ. Łączny eksport firmy przekracza granicę 40% wszystkich wyprodukowanych przenośników. Rozpoczęcie budowy kompleksu produkcyjnego firmy RATAJ na działce o powierzchni 17 500 m2 oraz dokończenie budowy magazynu i hali produkcyjnej o łącznej powierzchni 1 200 m2.

2005 – rozpoczęto produkcję przenośników w nowej hali produkcyjnej i otwarto magazyn spiral, rur oraz motoreduktorów. Wyraźny wzrost dostaw bezosiowych przenośników spiralnych RATAJ dla energetyki i ciepłownictwa, przede wszystkim w Czechach.

2006 – zakup technologii CNC do cięcia materiałów wysokociśnieniowym strumieniem wody. Eksport przekroczył granicę 50% wyprodukowanych przenośników. W wyniku zrealizowanych dostaw do Łotwy, Litwy i Estonii planowane jest otwarcie przedstawicielstwa firmy RATAJ na kraje bałtyckie z siedzibą na Litwie. Firma RATAJ została członkiem Stowarzyszenia Ciepłownictwa Republiki Czeskiej.

2007 – przekształcenie spółki RATAJ s.r.o . w spółkę akcyjną RATAJ a.s.
Uczestnictwo na międzynarodowych targach w Niemczech, Anglii, Litwie i Japonii zwiększa zainteresowanie przenośnikami firmy RATAJ przede wszystkim w Niemczech, Skandynawii i Japonii. Przy okazji targów w Japonii (Osaka) podpisano umowę o wyłącznym przedstawicielstwie firmy RATAJ w Japonii. ÿr>೜ɑ
2009 – rozpoczęcie budowy budynku administracyjnego i parkingu. Wprowadzenie systemu informatycznego K2 i elektronicznego opracowania zamówień. Dostawy przenośników na nowe rynki zbytu oraz uczestnictwo w fachowych targach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bułgarii. Rozwój i dostawa największej spirali bezosiowej o średnicy 800 mm.

2010 – 20 lat działalności firmy RATAJ. Otwarcie budynku administracyjnego, ośrodka szkoleniowego i parkingu, z udziałem najważniejszych odbiorców i dostawców firmy RATAJ a.s. Przyznanie pierwszego patentu firmie RATAJ a.s. na bezosiową chłodnicę materiałów sypkich. Produkcja unikatowych masywnych spiral o zmiennym skoku.

2011 – założenie spółki RATAJ POLSKA Sp. z o.o. w Polsce i wsparcie pozycji przodującego dostawcy bezosiowych przenośnikowych spiralnych w Polsce. Wzrost liczby przenośników RATAJ w Niemczech to wynik nowo powstałego przedstawicielstwa firmy RATAJ a.s. w Niemczech.

2012 – uzyskanie marki jakościowego wyrobu
CZECH MADE dla bezosiowych przenośników spiralnych RATAJ. Rozwój i dostawa spirali bezosiowej z twardego metalu o średnicy 600 mm.

2013 – Rozpoczęcie produkcji kompozytowych przenośników ślimakowych, segmentów spirali z twardego materiału oraz nieściernej wykładziny rur ślimaka.